עורך דין מומחה להסכמי דיור מוגן:

עומדים בפני חתימה על הסכם דיור מוגן?

הצטיידו בעו"ד מקצועי ובעל ניסיון שיבחן את ההסכם שילווה אתכם ל שארית חייכם !

עו"ד מומחה להסכמי דיור מוגן:

עומדים בפני חתימה על הסכם דיור מוגן?

הצטיידו בעו"ד מקצועי ובעל ניסיון שיבחן את ההסכם שילווה אתכם לשארית חייכם !

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם האפשרי:

למה בכלל צריך עו"ד אם יש את "חוק הדיור המוגן"?

בעקבות מקרים רבים מדי בהם קופחו דיירים או שנשללו מהם זכויות בסיסיות אשר היו אמורות להיכלל בתוך הסכם הדיור המוגן, חוקק בשנת 2012 "חוק הדיור המוגן". מטרת החוק אכן להגן ולשמור על זכויות הדיירים, ולהסדיר בחקיקה את פעילותם של בתי הדיור כך שלא יוכלו לנצל לרעה את המתגוררים בבתי הדיור המוגן בהיעדר פיקוח.

אבל..

ההסכם מאגד בתוכו עשרות עמודים, גדושים בסעיפים ותתי סעיפים, כגון: תשלום פיקדון כספי בסך גבוה מאוד, מנגנון של שחיקת הפיקדון, דמי אחזקה בגין סל שירותים של אלפי שקלים בחודש, ועוד ועוד.

במקרים רבים מדי, גילינו ניסוחים מעורפלים אשר הותירו מימד רחב מדי לפרשנות אשר אפשרו לחברה המנהלת את מתחמי הדיור לקבוע בעצמה את העובדות בשטח. 

בניגוד לכל הסכם עליו חתמתם בעבר – הסכם דיור מוגן ככל הנראה ילווה אתכם לכל החיים!

עורך דין דיור מוגן יבחן עבורכם את החוזה ואת סעיפיו השונים לפרטי פרטים, לוודא כי כלל הזכויות שלכם מעוגנות בתוך ההסכם, לתת לכם המלצות למה חשוב לשים לב וממה כדאי להיזהר, וכן לנהל מטעמכם מו”מ משפטי להכנסת כל השינויים המסחריים והמשפטיים הנדרשים בחוזה, במטרה להגן כיאות על האינטרסים שלכם, בהווה ובעתיד.

הצטיידות מטעמכם בעורך דין לענייני דיור מוגן עשויה להתברר כקריטית לכל מי שזכויותיו, כספו ואורח החיים חשובים לו.

מהו הסכם דיור מוגן?

מרכז לדיור מוגן נועד לספק לאנשים מבוגרים חווית מגורים איכותית, מסודרת ובטוחה, עם שפע של פעילויות פנאי וחוגים, ומגוון שירותי סל נוספים. 

לפני מעבר למרכז דיור מוגן, יידרש כל מי מבקש להיכנס לדיור מוגן לחתום על חוזה מול החברה המנהלת את בית הדיור המוגן.

הסכם דיור מוגן מהווה את הבסיס המשפטי, מסדיר את היחסים שבין הדייר למפעיל בית הדיור המוגן וכולל עשרות עמודים, סעיפים ונספחים.

ההסכם מתייחס להרבה מאוד היבטים של המעבר לבית דיור מוגן והמגורים בו, שאותם אפשר לחלק ל-4 נושאים עיקריים:

מסלול ההתקשרות הכספי

פיקדון מלא, פיקדון חלקי או שכירות

ישנם שלושה מסלולים מרכזיים להסדרת הפן הכלכלי של הכניסה לבית דיור מוגן:

 1. מסלול פיקדון: במסלול זה יהיה עליכם להפקיד פיקדון ששוויו נגזר מערך יחידת הדיור (ממאות אלפי שקלים ועד מיליוני שקלים), ונוסף על כך לשלם גם דמי אחזקה חודשיים עבור שירותים שהבית יספק לכם במהלך תקופת מגוריכם בו.
 2. מסלול "דמי כניסה": גם מסלול זה מורכב מפיקדון ומדמי אחזקה חודשיים. עם זאת, בשונה ממסלול הפיקדון הקלאסי, גובה הפיקדון במסלול זה קטן יותר, אך המפעיל של בית הדיור המוגן גובה ממנו בכל שנה שיעורים גדולים יותר. בפועל, הפיקדון נשחק במלואו בתוך שנים ספורות. הבדל נוסף ממסלול פיקדון רגיל הוא שדמי האחזקה החודשיים גבוהים יותר, וזאת בהתאמה לסכום הפיקדון שיגובש בין הצדדים.
 3. מסלול "דמי אחזקה": זהו מסלול שבו אין פיקדון כלל, אלא דמי אחזקה מוגדלים שיכולים להגיע גם ל-15,000 ₪ ויותר בכל חודש. מסלול זה מזכיר באופיו דמי שכירות המשולמים על שימוש בנכס נדל"ן.

לעיתים המסלול מוכתב על ידי בית הדיור המוגן ואז יש לנהל משא ומתן על פרטיו, ולעיתים תינתן לכם אפשרות לבחור בין המסלולים. במקרה שכזה אבחן מה המסלול שהכי משתלם לכם כלכלית וגם מתאים לאופי שלכם ולתזרים המזומנים שלכם.

תשלומים שוטפים

מה כוללים "דמי אחזקה"

אין זה משנה באיזה מסלול התקשרות בחרתם, יהא עליכם לשלם דמי אחזקה חודשיים לבית הדיור המוגן.

קיימים שלושה סוגים של שירותים: "שירותי חובה" שרשימה מדויקת שלהם הוגדרה בחוק [ראו שאלות ותשובות בתחתית העמוד], "שירותים לפי ההסכם" – שירותים שבית הדיור המוגן התחייב לספק במסגרת הסכם ההתקשרות; ו"שירותי רשות" בתוספת תשלום:

 1. שירותי חובה מכוח החוק: סל שירותים בסיסי הכולל, שירותי אחזקה, קיום כניסה מבוקרת לבית הדיור המוגן, מענה אנושי לקריאה לעזרה של הדייר 24 שעות ביממה, שירותי אחות ועזרה ראשונה, שירותי עבודה סוציאלית וסל שירותי תרבות, העשרה וספורט מתוך סל שקבעה המדינה.
 2. שירותי חובה מכוח ההסכם: שירותים נוספים, השונים בין בית דיור מוגן אחד למשנהו. לדוגמה: ניקיון של יחידות הדיור, שירותי אבטחה, מיזוג אוויר, חלוקת דואר אישית, שירותי מרכזייה, שימוש במתקני בית הדיור המוגן (חדר כושר, בריכת שחייה וכדומה), גינון של השטחים הציבוריים ועוד. חשוב לברר מראש מהם השירותים שמציע בית דיור מוגן ומה היקף השירות הניתן כדי לוודא שהם מתאימים לכם.
 3. שירותי רשות – שירותים נוספים בתשלום: שירותים שבית הדיור המוגן לא התחייב לספק כחלק מתשלום דמי האחזקה, אך הוא רשאי להציע אותם לדייר. לדוגמה: טיפולים בספא, ייעוץ על ידי רופאים מומחים, שירותי רפואה משלימה, שירותי הסעות, שירותי כביסה וכדומה.

אופי השימוש

בדירה, בשירותים ובמתקני הדיור המוגן

הסכם דיור מוגן מסדיר גם את תנאי השימוש בדירה ובמתקנים הציבוריים. וגם את הסנקציות המוטלות בגין אי עמידה בתנאים אלה.

חשוב לשים לב לאופן שבו מגדיר ההסכם מהי "הפרת חוזה" ומהי "הפרת חוזה יסודית". חשוב גם להגדיר במדויק באילו מקרים רשאי בית הדיור המוגן לנכות כספים מהפיקדון או לקזז מהם חוב, ומה יהיו התנאים הבסיסיים לביצוע ניכוי או קיזוז (למשל: מתן הודעה מראש לדייר ולאיש קשר נוסף).

בחלק זה של הסכם הדיור המוגן יש חשיבות מכרעת לניסיון של עורך הדין שלכם. הוא יכול לסייע לכם להתייחס למצבים עתידיים שאולי לא חשבתם עליהם, ולגבש פתרונות שיהיו מוסכמים על שני הצדדים. כך, למשל, כדאי לקבוע מה קורה במצב שבו דייר עוזב את הדיור המוגן לתקופה ארוכה (למשל בשל אשפוז), וכיצד הדבר משפיע על זכויותיו וחובותיו. כדאי גם לעגן את הזכות לשיכון מטפל אישי ביחידת הדיור.

ככלל, חשיבה מעמיקה על אירועים צפויים ופחות צפויים בעתיד תהפוך את הסכם הדיור המוגן למדויק יותר, ואתכם לשקטים יותר.

מסלול סיום ההתקשרות

תנאי סיום ההתקשרות מול בית הדיור המוגן

אמנם הסכם דיור מוגן אינו מוגבל בזמן, אך עדיין ייתכן שתיאלצו לסיים את ההתקשרות. זה יכול לקרות, למשל, בשל צורך לעבור למוסד סיעודי או בשל חוסר שביעות רצון שלכם מתפעול בית הדיור המוגן או ממידת ההשתלבות החברתית שלכם בו.

האופן שבו מסתיים הסכם הדיור המוגן חשוב מאוד, במיוחד בכל הנוגע לנוהל השבת הפיקדון. כך, למשל, יש להתייחס למצב שבו הדייר עוזב את הדיור המוגן באמצע השנה, לאחר שכבר הופחתו האחוזים הרלוונטיים מהפיקדון. גם לוחות הזמנים לפינוי הדירה, תקופתה של הודעה מוקדמת ומה קורה במקרה של פטירה הם נושאים שיש להתייחס אליהם בכובד ראש בהסכם דיור מוגן.

הנושאים הנוגעים לסיום התקשרות הם כאלה שבהחלט אפשר וצריך לקיים עליהם משא ומתן, במטרה להבטיח סיום חלק ולא מלחיץ והגנה על כספי הפיקדון.

אודות המשרד

ברבות השנים, למדתי לזהות את התחומים המעורפלים, בהם ניתנת לחברת הדיור המוגן גמישות מסוימת ביחסה לזכויות הדיירים.

ראוי לציין, כי לכל סעיף ותת-סעיף, השלכות מרחיקות לכת ואין סוף תרחישים שיש להתגונן מפניהם בזמן שחותמים על חוזה כה משמעותי להמשך החיים.

בחינת החוזה הינה מקיפה ויסודית, הכוללת את זכויות הדייר, מצבים רפואיים עתידיים, פרטי מסלול ההתקשרות, השירותים הכלולים ב"דמי האחזקה", אופי השימוש בדירה ובמתקנים השונים ואף מעגנת את התנאים לסיום ההתקשרות.

ברוב המוחלט של המקרים המובאים בפניי, אני מנהל מו"מ ומשפר את התנאים והזכויות של לקוחותיי.

עורך דין בעל ניסיון רב בהסכמי דיור מוגן, איליה בר
(צילום: ענבל מרמרי)

שאלות ותשובות:

דייר יכול להתקבל לבית דיור מוגן אם מלאו לו 60 ונמצא שהוא מסוגל לדאוג לצרכיו האישיים ולנהל את משק ביתו (גם אם ניתן לו סיוע חלקי)

 • פרטיהם של בעל בית הדיור המוגן (בעל רישיון ההפעלה) ושל מנהל בית הדיור המוגן בפועל- שם, מספר תעודת זהות, כתובת ודרכי התקשרות. אם בעל הרישיון הוא תאגיד, יצוין מספר התאגיד.
 • פרטי הרישיון שניתן להפעלת בית הדיור המוגן- מספר הרישיון, האם הרישיון קבוע או שהוא מותנה בתנאים מסוימים ותוקפו של הרישיון.
 • זכויותיו של בעל הרישיון בקרקע שעליה נבנה (או ייבנה) בית הדיור המוגן. אם בעל הרישיון אינו הבעלים של הקרקע- זהותו של בעל הקרקע.
 • תנאי הקבלה למי שמבקשים להיות דיירים בבית הדיור המוגן, כולל התנאים העוסקים במצבם הרפואי של הדיירים ובפינויים מהבית בשל מצבם הרפואי.
 • תיאור המבנה בבית הדיור המוגן, הדירות שבהן התעניינו מי שמבקשים להיות דיירים ותנאי השימוש בדירות.
 • תיאור השטחים הציבוריים בבית הדיור המוגן ותנאי השימוש בהם.
 • תקופת הניסיון, אורכה והתשלומים שיש לשלם עבורה.
 • פירוט השירותים שבית הדיור המוגן יספק לדיירים- שירותי החובה ושירותי הרשות, ושירותים שנקבעו בהסכם ההתקשרות עם הדיירים.
 • התשלומים שישלם הדייר, בהתאם לדירות שהתעניין בהן-
  • גובה הפיקדון, ואופן קיזוז הפיקדון כנגד חיוב של הדייר (אם נקבע מנגנון קיזוז). אופן השבת הפיקדון, כולו או חלקו, לאחר סיום ההתקשרות- ניכוי סכומים מהפיקדון, מועדי השבת הפיקדון והצמדת הסכום לשיעור עליית המדד.
  • גובה דמי האחזקה, המועדים לתשלומם, התנאים לעדכונם ופירוט השירותים שיינתנו לדייר עבורם.
  • פרטים לגבי כל תשלום אחר, שאינו כלול בדמי האחזקה- גובה התשלום, מועדי התשלום, המנגנון לעדכון הסכום וזכותו של הדייר לבטל את קבלת השירותים שניתנים תמורת התשלום.
 • זכותו של הדייר להבטחת כספי הפיקדון שישולמו על ידו ופרטי הבטוחה שמתחייב בעל הרישיון לתת לדייר להבטחת הכספים.
 • זכותו של הדייר לבטל את הסכם ההתקשרות.
 • פרטים על המחלקה הסיעודית- אם קיימת מחלקה סיעודית בבית הדיור המוגן או שלא, ועל כל הסדר אחר לגבי מתן טיפול סיעודי לדיירים.
 • התנאים למגוריו של מטפל אישי עם דייר בדירה.
 • התנאים להחזקת בעלי חיים בבית הדיור המוגן.
 • התנאים למעבר מדירה אחת לדירה אחרת בבית הדיור המוגן, למעבר למחלקה סיעודית בבית הדיור המוגן או במקום אחר, או למעבר למוסד רפואי אחר.
  • התשלום הנובע ממעבר בין דירות בתוך בית הדיור המוגן.
  • פרטים על השבת הפיקדון, כולו או חלקו, בעקבות מעבר מהדירה.
 • התנאים לשמירת זכות המגורים בבית הדיור המוגן במקרה של אשפוז הדייר באופן זמני במוסד אחר, והתשלום הנדרש עבור שמירת הזכות.
 • כללי ההתנהגות שנקבעו בבית הדיור המוגן.
 • התנאים לפינוי החפצים מהדירה לאחר סיום ההתקשרות, והטיפול בחפצים שנותרו בדירה לאחר מכן.
 • כל עניין אחר שיקבע שר המשפטים בהתייעצות עם שר הרווחה.
 • שירותי אחזקה לדירות, לשטחים הציבוריים, למערכות ההפעלה ולציוד השייך לבית הדיור המוגן.
 • שירותי ניקיון, כולל השטחים הציבוריים בבית הדיור המוגן ולא כולל הדירות.
 • בקרה על הכניסה לבית הדיור המוגן.
 • מערכת הנותנת מענה אנושי לקריאה לעזרה של דייר לאורך כל שעות היממה.
 • שירותי בריאות לדיירים על-ידי אחות, כולל ניהול מידע רפואי לגבי הדיירים והפניה לטיפול רפואי, בכפוף לרצון הדייר.
 • שירותי עזרה ראשונה במשך כל שעות היממה, על-ידי אדם שקיבל הכשרה מתאימה לכך.
 • פעילויות תרבות, העשרה וספורט, שייקבעו בהתייעצות עם ועד הדיירים (אם מונה ועד).
 • שירותי עו"ס.
 • שירותי החובה יינתנו בהיקף ובאופן שנקבעו בהסכם ההתקשרות שנחתם בין הדייר לבית הדיור המוגן.
 • בית הדיור המוגן אינו רשאי לצמצם את היקף שירותי החובה או לגרוע מטיבם כל עוד ההסכם בתוקף.

צרו קשר:

מגדלי הארבעה – הארבעה 28, תל אביב

© כל הזכויות שמורות